Czy korekta deklaracji VAT w myśl przepisów o podatku VAT powinna być uwzględniona?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2007 r.

PYTANIE

W toku kontroli podatkowej w zakresie podatku VAT za luty 2007 r. zakwestionowano ujęcie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów po stronie podatku należnego (zostawiając to nabycie po stronie podatku naliczonego), gdyż faktura była wystawiona 10 stycznia 2007 r., a towar dostarczono 20 lutego 2007 r. W związku z powyższym, w dniu 23 kwietnia 2007 r. rano złożyliśmy w urzędzie skarbowym korektę deklaracji VAT-7 za styczeń 2007 r., wykazując przedmiotowe nabycie po stronie podatku należnego i naliczonego. Po południu również 23 kwietnia 2007 r. wręczono nam upoważnienie dotyczące kontroli podatku VAT za styczeń 2007 r.

Czy nasza korekta w myśl przepisów o podatku VAT powinna być uwzględniona?

Po zakończeniu kontroli za styczeń 2007 r. wystosowaliśmy pismo do urzędu skarbowego, by w związku ze złożoną korektą za styczeń i wykazaniem tam nabycia wewnątrzwspólnotowego po stronie podatku naliczonego i należnego, wyłączył nam z lutego 2007 r. to nabycie z podatku naliczonego do odliczenia, bo my sami zrobić tego nie możemy z uwagi na postępowanie kontrolne. Z podatku należnego w lutym 2007 r. to nabycie wyłączone zostało w protokole kontroli na mocy przepisów podatkowych.

Czy urząd może nam odmówić prawa do dokonania odliczenia od nabycia w styczniu i przyjąć, że skoro odliczyliśmy sobie pierwotnie w lutym 2007 r. to korekta stycznia nic tu już nie może zmienić i przesunąć tego odliczenia do stycznia nie możemy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX