Czy kopia zgody pracownika na potrącenie z wynagrodzenia jest wiążąca i zgodnie z art. 91 kodeksu pracy powinniśmy dokonywać potrąceń na rachunek wskazanej firmy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Król Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy publiczną placówką oświatową. Wpłynęła do nas od pewnej firmy informacja, że nasz pracownik nie wywiązuje się z warunków umowy pożyczki otrzymanej od tej instytucji. Do pisma została dołączona kopia zgody pracownika na potrącanie z wynagrodzenia za pracę zobowiązań z tytułu udzielonej pożyczki. W przedstawionej zgodzie zawarty jest m.in. następujący zapis "upoważniam pracodawcę do potrącania należności wymienionych w pkt 3 z mojego wynagrodzenia przy każdej wypłacie, aż do zaspokojenia należności określonych w pkt 3 (m.in. wysokość pożyczki i inne świadczenia wynikające z umowy - nieokreślone kwotowo) pod powyższym jest podpis naszego pracownika i miejsce na nazwę i podpis pracodawcy (nie wypełnione). W swoim piśmie firma informuje nas o wysokości długu i wysokości miesięcznej raty oraz prosi o realizację potrąceń z wynagrodzenia pracownika, a także przesłanie potwierdzenia, że będą one dokonywane.

Czy wyrażona w ten sposób zgoda pracownika jest wiążąca i zgodnie z art. 91 kodeksu pracy powinniśmy dokonywać potrąceń na rachunek firmy?

Czy pracownik powinien ją w jakiś sposób potwierdzić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX