Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikulska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka wybudowała budynek biurowy, uzyskała odrębność lokali i przyjęła odrębnie na stan majątku (oprócz lokali) urządzenia techniczne takie jak winda, klimatyzacja, system zawiadamiania ppoż itp, wyceniając je wg cen wytworzenia (na podstawie faktur od podwykonawców), pomniejszając tym samym wartość inwestycji. Pozostała suma wydatków na inwestycję została rozliczona procentowo wg metrażu na każdy wyodrębniony lokal. Po upływie kilku miesięcy (wszystko amortyzowane właściwymi stawkami od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie) zapadła decyzja o sprzedaży kilku lokali zewnętrznemu kontrahentowi. Wraz ze sprzedażą zostanie automatycznie utworzona Wspólnota Lokalowa. Spółka ma wątpliwości co do prawa amortyzacji takich urządzeń jak winda, która powinna być zarządzana przez Wspólnotę jako integralny elementy budynku.

Czy należy pomniejszyć wartość tych urządzeń wg procentowego udziału w budynku o udział sprzedanych lokali, sumą tą powiększyć koszt sprzedanych lokali a resztę nadal amortyzować wg stawek?

Czy kontrahent może otrzymać informację o wartości tej windy przypadającej na jego udział, z prawem do amortyzacji w jego księgach jako udział w urządzeniu technicznym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?