Czy kontrahenci narażają się na jakieś sankcje karne w przypadku, kiedy faktury będą wystawiane według sposobu przedstawionego w pytaniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

ABC sp. z o.o. wystawia dla kontrahenta VAT czynnego (XYZ sp. z o.o.) faktury sprzedaży w walucie obcej. Sprzedaż dotyczy dostawy towarów odbywającej się na terytorium Polski. Niestety spółka ABC korzysta z programu do fakturowania, który nie do końca prawidłowo przelicza VAT wyrażony w walucie obcej na złote polskie w podsumowaniu faktury. Na fakturze sprzedaży wykazane są wszystkie niezbędne informacje (data dostawy towaru, data sprzedaży, data wystawienia, kwota netto w EUR, kwota VAT w EUR, kwota brutto). Dla potrzeb ujęcia faktury do ewidencji i deklaracji VAT, wartość VAT będzie obliczana przy zastosowaniu poprawnego kursu (zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy).

Czy ABC sp. z o.o. oraz XYZ sp. z o.o. narażają się na jakieś sankcje karne w sytuacji gdy:

1. Na fakturze nie będzie żadnego przeliczenia VAT wyrażonego w walucie obcej na PLN? Kwota VAT będzie wykazana przez obie spółki w takiej samej kwocie, bowiem przeliczenie będzie dokonywane po prawidłowym kursie i ustalane mailowo/telefonicznie, aby kwoty VAT należnego i naliczonego były tożsame.

2. Na fakturze sprzedaży kwota VAT będzie przeliczona na PLN ale po błędnym kursie (przykładowo zamiast 980PLN podatku VAT zostanie wykazana kwota 1000 PLN VAT)?

3. Na fakturze będzie wykazana kwota 1000 PLN zamiast prawidłowej 980 PLN, ale spółki ą wykażą w swoich ewidencjach odpowiednio 980 PLN VAT należnego w ABC sp. z o.o. i 980 PLN VAT naliczonego w XYZ sp. z o.o. mimo tego, że na fakturze po błędnym przeliczeniu będzie widniała kwota 1000 PLN VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX