Czy koniecznym jest, aby przeciwpożarowy wyłącznik prądu odcinał zasilanie urządzeń, które w razie wyłączenia prądu uległyby zniszczeniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Majer Roman
Odpowiedzi udzielono: 17 września 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu odcina dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru. Jak rozumiem, wyjątkiem są zabezpieczania przeciwpożarowe i urządzenia przeciwpożarowe typu: pompy pożarowe, dźwiękowy system ostrzegania, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, windy przeznaczone dla ekip ratowniczych, systemy technicznych zabezpieczeń pożarowych, wentylacja pożarowa (w tym zasilanie napędów klap dymowych), system alarmu pożarowego.

Czy do wyjątków możemy zaliczyć również instalacje podtrzymujące działanie urządzeń, które w razie wyłączenia prądu uległyby zniszczeniu?

Koszt zniszczeń byłby bardzo znaczący dla zakładu pracy. W razie wyłączenia zasilenia istnieje ryzyko powstania nowego źródła pożaru.

Czy jeśli główny wyłącznik prądu nie będzie obejmował ww. instalacji będzie się to wiązało z jakimiś konsekwencjami (np. z opisem w instrukcji pożarowej, czy będzie to miało związek z oceną ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej lub z innym)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX