Czy konieczne jest wystawianie faktury VAT marża na zaliczki, jeżeli nie wiadomo jak tę marżę obliczyć?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2017 r.

PYTANIE

Organizator usług turystycznych świadczy usługi w procedurze VAT marża. Specyfiką branży jest przyjmowanie zaliczek od klientów w celu rezerwacji miejsca na imprezie na wiele miesięcy przed imprezą. Organizator zgodnie z umową o świadczenie usług turystycznych może odwołać wyjazd np. na 7 dni przed jego terminem, jeżeli nie zbierze się odpowiednio liczna grupa klientów opisana w ogólnych warunkach wyjazdu będących załącznikiem do umowy. Klienci biura podróży są osobami fizycznymi i nie potrzebują faktur VAT. Organizator turystyki nie przyjmuje wpłat gotówkowych i nie posiada kasy fiskalnej. W sytuacji, gdy wyjazd na pewno się odbędzie (zebrana wymagana liczba uczestników), organizator turystyki nadal nie jest w stanie przewidzieć na jakiej marży impreza się zakończy, ponieważ zależy to od kilkudziesięciu czynników, przede wszystkim od końcowej liczby uczestników, znanej najpóźniej w dniu rozpoczęcia wyjazdu, natomiast suma kosztów jest znana dopiero po powrocie grupy z wycieczki.

Czy konieczne jest wystawianie faktury VAT marża na zaliczki, jeżeli nie wiadomo jak tą marżę obliczyć?

Czy jest konieczne wystawianie faktur VAT marża dla osoby fizycznej po zakończonym wyjeździe na pełną kwotę wynikającą z umowy, jeżeli klient nie potrzebuje takiej faktury?

Czy jest z kolei koniecznie wystawianie faktur VAT marża każdemu klientowi za wpłaconą zaliczkę, jeżeli nie wiadomo czy wyjazd w ogóle się odbędzie z powodu braku wymaganej ilości uczestnikówi nie ma możliwości oszacowania przychodów i kosztów?

Odwołane wyjazdy kończą się stratą dla firmy (np. przepadają wpłacone zaliczkina rezerwacjęnoclegów dla grupyw hotelach), nie można więc mówić o jakiejkolwiek marży.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX