Czy konieczne jest wyrejestrowanie świadczeniobiorcy z ubezpieczenia zdrowotnego z mocą wsteczną, licząc od dnia uchylenia decyzji przyznającej zasiłek stały?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 10 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osobie pobierającej zasiłek stały z pomocy społecznej mającej prawo do ubezpieczenia zdrowotnego opłaciliśmy składkę finansowaną z budżetu państwa na to ubezpieczenie za luty, marzec, kwiecień 2021 r.

Ubezpieczony ma w związku z tym obowiązek poinformowania tego płatnika składek, który opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne ze środków budżetu państwa o tym, że ma inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Lecz ubezpieczony nie poinformował o zatrudnieniu i składki zostały zapłacone.

Czy w takim przypadku, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest należna z tego tytułu, z którego składka nie jest finansowana z budżetu państwa - zgodnie z wyjątkiem opisanym w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

Otrzymaliśmy w kwietniu pismo z ZUS o istnieniu innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zatrudnienia u ubezpieczonego z informacją, aby dokonać wyrejestrowania osoby wstecz od 19.02.2021 r. i korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RZA).

W maju wydaliśmy decyzję uchylającą prawo do zasiłku stałego i ubezpieczenia zdrowotnego wstecz od 19.02.2021 r. (powołując się na art. 66 ust. 1 pkt 26 ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1398) – dalej u.ś.o.z., w związku z art. 73 pkt 9 u.ś.o.z.).

Jeżeli decyzja o uchyleniu zasiłku stałego została wydana w maju, to czy powinniśmy dokonać wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego od maja?

Czy osoba ma prawo posiadać ubezpieczenie zdrowotnie z tytułu pierwotnie wydanej decyzji, przez okres prowadzonego postępowania o uchylenie lub zmianę decyzji?

Jeżeli należy dokonać wyrejestrowania od lutego i korygować deklaracje rozliczeniowe za luty, marzec, kwiecień (ZUS DRA, ZUS RZA), to jak księgowo rozliczyć różnicę w składkach do zapłaty?

Jeżeli można, chcemy ją rozliczyć przez pomniejszenie wykazanych w podstawie składek za bieżący okres, jakie zostaną naliczone i odprowadzone za maj 2021 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX