Czy konieczne jest wydanie postanowienia sądu o skierowaniu mieszkańca na pobyt stały, gdy został skierowany decyzją OPS na stałe do DPS i umieszczony na stałe decyzją PCPR w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o wskazanie czynności, jakie powinien podjąć OPS?

Małoletni mając 14 lat, został skierowany do DPS dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną na stałe na wniosek rodziców, nie był ubezwłasnowolniony.

Rodzice byli rozwiedzeni, mieszkali osobno, nie mieli ograniczonej władzy rodzicielskiej. Decyzją PCPR został umieszony w DPS na stałe. Małoletni 18 listopada 2020 r. kończy 18 lat, nie został ubezwłasnowolniony. Mieszkaniec ma ustalony znaczny stopień niepełnosprawności do 18.11.2020 r.

Z naszego OPS jego matka pobiera na niego zasiłek pielęgnacyjny 215,84 zł do 30.11.2020 r. oraz świadczenie alimentacyjne z FA w wys. 400 zł miesięcznie.

Matka płaci za pobyt małoletniego w DPS 70% z dochodu małoletniego, resztę dopłaca gmina. Rodzice nie ponoszą odpłatności, ich dochód nie przekracza 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Małoletni jest niepełnosprawny intelektualnie, cierpi na autyzm, dodatkowo jest agresywny i autoagresywny. DPS zwrócił się do OPS o skierowanie małoletniego do DPS drogą sądową na pobyt stały na podstawie art. 38 i 39 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Czy konieczne jest wydanie postanowienia sądu o skierowaniu mieszkańca na pobyt stały, gdy został skierowany decyzją OPS na stałe do DPS i umieszczony na stałe decyzją PCPR w DPS?

Jeżeli tak, to czy OPS, pisząc wniosek do Sądu o skierowanie uczestnika bez jego zgody powinien napisać również prośbę o udzielenie zabezpieczenia umieszczenia w DPS na czas trwającego postępowania?

Matka mieszka ze swoimi starszymi i schorowanymi rodzicami. Nie jest w stanie zaopiekować się dobrze zbudowanym, silnym i agresywnym synem. Jego ojciec nie utrzymuje z nim kontaktu.

Czy OPS powinien pominąć tzw. drogę sądową, wszcząć postępowanie z urzędu w sprawie ustalenia odpłatności za pobyt w DPS po uzyskaniu pełnoletności, zawiadomić stronę o wszczętym postępowaniu, wówczas OPS musiałby wystąpić o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego do DPS, w którym jest umieszczony mieszkaniec?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX