Czy konieczne jest stosowanie podpisu kwalifikowanego do podpisu historii choroby generowanej i przechowywanej w systemie informatycznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 kwietnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2016 r.

PYTANIE

Pacjentowi, który zgłosił się do poradni specjalistycznej zostanie udzielona porada lekarska. W systemie informatycznym lekarz wpisuje wymagane dane (skierowanie, rozpoznanie, opis udzielonej porady) i w razie wystąpienia takiej konieczności daje pacjentowi papierowy druk skierowania\zaświadczenia lub inne pismo wygenerowane z systemu informatycznego lub receptę również wygenerowaną z systemu informatycznego. Po wizycie lekarz generuje historię choroby, która zawiera wszystkie dane związane z udzieloną poradą. Wydruk trafia do historii choroby pacjenta (w chwili obecnej koperta a4 w której znajdują się historia choroby z wcześniejszych pobytów w tej poradni, skierowanie, formularzy zgody pacjenta na udzielenie świadczeń, wyniki\inne pisma przyniesione przez pacjenta). Mamy pisemne potwierdzenie producenta system informatyczny, którego używamy, że spełnia wymagania dla elektronicznej dokumentacji medycznej. Zgodnie z wymogami ujętymi w § 80 rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Z racji tego, że nie ma jednoznacznych przepisów mówiących czy historia choroby pacjenta, który ma udzielone świadczenie w poradni specjalistycznej ma być drukowane prosimy o interpretację.

Czy konieczne jest stosowanie podpisu kwalifikowanego do podpisu historii choroby generowanej i przechowywanej w systemie informatycznym?

Co w przypadku gdy historia będzie tworzona i przechowywana w systemie informatycznym, a pacjent zgłosi się po jej wydanie?

Czy taką historię może wydać tylko lekarz udzielający świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX