Czy konieczna jest zmiana decyzji w części dotyczącej sposobu realizacji świadczenia, w ten sposób, że część lub całość świadczenia będzie realizowana w formie rzeczowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 2 lipca 2019 r.

PYTANIE

Czy zasadne jest wydawanie decyzji zmieniającej w sytuacji, kiedy strona jest uprawniona do świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego, a w trakcie pobierania świadczeń, w wyniku ich marnotrawienia będą one wypłacanie stronie w formie rzeczowej?

Czy właściwe będzie, aby tylko poinformować stronę pismem, że np. od przyszłego miesiąca świadczenie będzie wypłacane w formie rzeczowej?

Art. 9 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz art. 17a ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowią, że w przypadku, gdy osoba, o której mowa w art. 4 ust. 2, marnotrawi wypłacane jej świadczenie lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług. Przepis ten nie wskazuje konieczności zmiany decyzji w takich przypadkach, mowa jest tylko o przekazywaniu świadczeń. Natomiast art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci i art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych wyraźnie wskazują, w jakich przypadkach organ może bez zgody strony zmienić decyzję ustalającą prawa do świadczeń

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX