Czy kondygnacje budynku usługowego należy dostosować dla osób niepełnosprawnych, jeśli działalność usługowa będzie polegała na sprzedaży wysyłkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Spiżewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę budynku usługowo-mieszkalnego (kategoria obiektu XVII, kubatura budynku 982 m3, powierzchnia użytkowa całego budynku 252 m2). Miejscowy plan dopuszcza budowę budynków usługowych z częścią mieszkalną nie przekraczającą 50% powierzchni użytkowej całego budynku. Projekt obejmuje część mieszkalną nieprzekraczającą 50%, ale dla części usługowej: na pierwszej kondygnacji zaprojektowano pomieszczenie magazynowe, a na drugiej pomieszczenie magazynowe z pomieszczeniem biurowym.

Czy pierwsza i druga kondygnacja powinna być dostępna dla osób niepełnosprawnych, tak jak dla budynków użyteczności publicznej?

W projekcie znajduje się zapis, że "część na usługi nie jest przeznaczona na przyjmowanie klientów, w lokalu jest samo zatrudnienie właściciela, funkcja - sprzedaż wysyłkowa".

Co powinien uczynić organ nadzoru budowlanego stwierdzając naruszenie ww. przepisów na etapie otrzymania zawiadomienia o terminie rozpoczęcia budowy?

Czy inwestycja, mając na uwadze projektowane przeznaczenie pomieszczeń magazynowych, nie narusza zapisów miejscowego planu?

Ponadto stwierdzono, że projekt budowlany nie zawiera podpisów osób sprawdzających oraz opinii rzeczoznawcy ppoż.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX