Czy klub seniora jest ośrodkiem wsparcia w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 12 czerwca 2022 r.

PYTANIE

W ramach Programu MRiPS WIELOLETNIEGO "SENIOR+" na lata 2021–2025, edycja w 2022 r., w przypadku, gdy zadanie polegające na utworzeniu (MODUŁ I), a następnie funkcjonowaniu (MODUŁ II) klubu seniora ma być realizowane przez gminę w partnerstwie z NGOsem, czy organizacją kościelną (NGOs czy organizacja kościelna prowadzi ten dom, realizuje to zadanie w praktyce):

1) czy należy dokonać wyboru Partnera w oparciu o art. 28a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, czy po prostu gmina może dowolnego Partnera sobie wziąć według własnego uznania (takiego, z którym np. od dawna współpracuje w innych przedsięwzięciach)?

2) czy w takim przypadku, gmina musi (bezwzględnie) podjąć uchwałę o utworzeniu klubu seniora (czy w ogóle jest to dopuszczalne i z czego to wynika)?

3) czy gmina musi (bezwzględnie) podjąć uchwałę o odpłatności za uczestnictwo w klubie seniora (ośrodku wsparcia)?

4) czy do takiego klubu seniora (bez żadnego np. przetargu na usługi) może kierować ośrodek pomocy społecznej?

5) czy taki klub seniora jest ośrodkiem wsparcia w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej?

6) jakie dokumenty założycielskie taki klub seniora powinien mieć: statut i regulamin ustalony przez NGOs lub organizację kościelną czy przez gminę?

7) jak powinna wyglądać ścieżka postępowania przy kierowaniu seniora do takiego klubu (czy pośredniczy ośrodek pomocy społecznej, czy NGO itp.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX