Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2013 r.

PYTANIE

W styczniu 2013 r. dokonaliśmy korekty błędnie naliczonych zaliczek na PIT-4R za kilka miesięcy 2012 r. Różnice wpłaciliśmy do urzędu skarbowego z odsetkami. Deklaracja PIT-4R została wysłana do urzędu skarbowego z już prawidłowymi kwotami zaliczek. Pomimo tego właściciel firmy otrzymał wezwanie do urzędu skarbowego celem wymierzenia mandatu z tytułu nieterminowych wpłat zaliczek. Chodzi wyłącznie o kilka miesięcy, za które wpłacono po terminie tylko różnice w wysokości około 500 zł, wynikające z korekt, podczas gdy pierwotnie naliczone zaliczki w wysokości miesięcznej po około 14.000 zł były wpłacane w terminie.

Czy to, że kiedyś zlikwidowano miesięczne deklaracje we wszystkich podatkach dochodowych spowodowało, że każda korekta zaliczki na którykolwiek podatek dochodowy (siłą rzeczy różnica z korekty jest wpłacana po terminie wraz z odsetkami) zawsze rodzi konsekwencje na gruncie kodeksu karnego skarbowego?

Jaki sens miało zlikwidowanie miesięcznych deklaracji skoro, według mojej wiedzy nikomu nie przyniosło to korzyści - programy finansowo - księgowe i tak co miesiąc generują takie deklaracje więc nie byłoby problemu z ich elektroniczną wysyłką do urzędu zaś urzędnikom umożliwiłoby bieżące uzgadnianie wpłat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?