Czy jeżeli spółka matka używa pojazdu na podstawie umowy leasingu operacyjnego, to dla polskiej spółki jest to także leasing operacyjny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy oddziałem czeskiej spółki akcyjnej. Spółka czeska ma podpisaną umowę leasingu operacyjnego (w której zawarte są ogólne warunki leasingu) z zagranicznym leasingodawcą. Czeska spółka akcyjna oddaje nam do użytkowania samochody osobowe, które użytkuje na podstawie wspomnianej umowy i obciąża nas ratami leasingu. W umowie leasingu nie ma nic na temat opcji wykupu. Jest zapis, iż po zakończeniu umowy następuje rozliczenie rat z rzeczywistymi kosztami poniesionymi przez leasingodawcę oraz znajduje się punkt opisujący zwrot - jak samochód jest zwracany (zapis, iż miejsce zwrotu określa leasingodawca itp). Do każdego samochodu jest dołączana dodatkowa umowa na dany konkretny samochód. Umowa ma formę zestawienia danych, w którym są podane daty trwania leasingu danego samochodu (2 lata), rata leasingu w podziale na część odsetkową i amortyzację (tak określają część kapitałową), stopę procentową leasingu, ubezpieczenie OC, AC, opłaty serwisowe, wartość samochodu na początku leasingu oraz wartość księgową samochodu na koniec leasingu.

Czy aby sprawdzić warunek z art. 17b ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. należy brać pod uwagę wartość samochodu na koniec leasingu jako opłatę końcową, jeżeli ogólne warunki (zawarte w głównej umowy) nie zawierają opcji wykupu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX