Czy jeżeli rzecz nie została nabyta w ramach działalności spółki cywilnej, aby mogła być amortyzowana, powinna być wniesiona do spółki w formie aportu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2010 r.

PYTANIE

Co nam się bardziej opłaca?

Kupiliśmy nieruchomość 3-kondygnacyjną i w przyszłości pod działalność zamierzamy wykorzystać te 3 kondygnacje. Na dzień dzisiejszy pod działalność przystosowujemy tylko jedno piętro (reszta, tj. 2 pietra, sukcesywnie będzie przygotowywana rozbudowywana, będziemy mieli pozwolenie na budowę).

W jaki sposób mamy ta nieruchomość użytkować:

- czy po przez umowę użyczenia,

- czy przez wniesieniem aportem,

- czy wnosić aportem lub użyczać całość nieruchomości?

Co jest korzystniejsze dla nas?

Czy wnosić aportem lub użyczać tylko to piętro, które będziemy wykorzystywać, a potem zwiększać powierzchnię pod działalność?

Jeśli chcemy przenieść własność na firmę, to czy musi być akt notarialny, czy wystarczy protokół przekazania, pamiętając, iż jesteśmy spółką cywilną i jednocześnie małżeństwem? Co daje nam aport, a co daje umowa użyczenia?

Czy możemy amortyzować w jednym i drugim przypadku nakłady inwestycyjne na potrzeby przystosowania nieruchomości sam budynek?

Czy możemy amortyzować część budynku, np. jedną kondygnacje z trzech, jeżeli rozpoczęliśmy w niej prowadzenie działalności, a budynek nie będzie oddany do użytku?

Czy brać faktury na firmę przed, czy po przeniesieniu własności?

Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na małżonków można zaliczyć w koszt spółki i w jaki sposób?

Czy do czasu oddania budynku do użytku odsetki zwiększają wartość początkową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX