Czy jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne, to w związku ze zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę należy zapewnić mu minimalną stawkę godzinową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 29 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma ma podpisaną od roku umowę zlecenie na świadczenie usług w zakresie przeciwpożarowym z osobą, która zatrudniona jest na co dzień w innej firmie na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. Zgodnie z umową zlecenie jest wskazane miejsce wykonania zlecenia, tj. zakład pracy, ale nie jest określony czas, gdyż to zleceniobiorca decyduje o czasie i terminie wykonania zlecenia. Za wykonanie zlecenie ustalono ryczałtową kwotę miesięczną 500 zł brutto.

Zgodnie z nowymi przepisami, aby nie obowiązywała stawka godzinowa, oprócz wynagrodzenia stałego - "ryczałtowego", konieczne jest, aby zleceniobiorca decydował o miejscu i czasie wykonania zlecenia. O ile zleceniobiorca decyduje o czasie, tak o miejscu już nie, gdyż aby móc wykonywać zlecenie musi wykonywać je na terenie firmy; nie sposób jest przeprowadzić kontrolę, audyt czy ćwiczenia poza firmą.

Czy w związku z wejściem w życie w 2017 r. stawki godzinowej od umów zlecenie z powyższej umowy, należy zapewnić stawkę minimalną, godzinową?

Czy jeżeli w umowie zlecenia jasno określona byłaby ilość godzin w miesiącu jaką powinien zleceniobiorca przepracować na rzecz zleceniodawcy (np. 35 godzin) i określona godzinowa stawka minimalna, to należałoby dokumentować przepracowane godziny, czy zapis z umowy o ilości godzin wystarczy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX