Czy jeżeli już w momencie zakupu podatnik wie że zakupiony pojazd będzie przekazany w ramach darowizny niezwiązanej z działalności gospodarczej to ma prawo przyjąć iż nie przysługuje mu prawo do odliczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma zamierza nabyć samochód osobowy z zamiarem przekazania go w drodze darowizny instytucji prowadzącej działalność społecznie użyteczną w sferze działań publicznych (Hospicjum).

Czy mając na uwadze art. 7 ust. 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., który mówi, iż opodatkowaniu VAT podlegają między innymi wszelkie darowizny, jeśli podatnikowi przysługiwało w całości lub części prawo do odliczenia VAT - firma ma obowiązek opodatkowania przedmiotowej transakcji?

Brzmienie tego przepisu wskazuje, że każde nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, bez względu na jego cel, jeśli spełniony będzie wspomniany wcześniej warunek odliczenia - będzie podlegało opodatkowaniu. Konfrontujemy tę kwestię z innymi przepisami ustawy o VAT. Zatem już w momencie zakupu firma wie, że towar ten zostanie od razu przeznaczony w celu darowania go instytucji, na podstawie umowy darowizny. Oznacza to, że towary te nie zostają zakupione na cele związane z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. Zatem, na podstawie art. 86 ust. 1 u.p.t.u., przy zakupie towarów mających być przedmiotem darowizny, nie przysługuje nam prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż towary te będą zakupione w innym celu niż wykonywanie opodatkowanej działalności produkcyjnej. Skoro VAT nie zostanie odliczony, nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu darowizny.

Czy w opisanej sytuacji mamy obowiązek rozliczenia podatku VAT należnego i naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX