Czy jeżeli dłużnik alimentacyjny nie dokona formalności zarejestrowania się w PUP, to należy wystąpić do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 29 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2015 roku dłużnik alimentacyjny został decyzją uznany za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych na wniosek o udostępnienie danych do Starosty z zapytaniem, czy dłużnik posiada prawo jazdy. Otrzymaliśmy informację, że dłużnikowi decyzją Starosty zostało zatrzymane prawo jazdy w 2012 roku, w związku z tym nie wnioskowaliśmy o ponowne zatrzymanie prawa jazdy.

W 2019 r. wezwaliśmy dłużnika na wywiad alimentacyjny, na który się pojawił i złożył oświadczenie majątkowe, z którego okazało się, że dłużnikowi zostało zwrócone prawo jazdy (o czym nie wiedzieliśmy, gdyż dłużnik nie stawiał się na wezwania od 2015 r.). W związku z tym, iż dłużnik jest osobą bezrobotną otrzymał zobowiązanie do zarejestrowania się w PUP.

Czy jeżeli dłużnik alimentacyjny nie dokona formalności zarejestrowania się w PUP, to czy na podstawie wydanej decyzji w 2015 roku będzie można wnioskować o zatrzymanie prawa jazdy?

Jeżeli tak to, czy przed wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy powinniśmy uzyskać informację do komornika, czy dłużnik alimentacyjny wywiązywał się przez okres ostatnich 6 miesięcy w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX