Czy jest możliwość wydłużenia pracownikowi pracy zdalnej na dowolny okres bez względu na przepisy specustawy koronawirusowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Obecnie w naszej firmie mamy, zgodnie z zapisami regulaminu, możliwość pracy 2 dni w tygodniu zdanie, do wykorzystania przez pracownika.

Czy jest możliwość wydłużenia pracownikowi na jego wniosek i za zgodą jego bezpośredniego przełożonego pracy zdalnej na dowolny okres np. na miesiąc?

Czy taki wniosek, a następnie zgoda przełożonego powinny być zawarte na piśmie, czy dopuszczalne są również ustalenia mailowe?

Przy czym interesuje nas to rozwiązanie na stałe (czyli również już po ustaniu stanu epidemii). Odpowiednie regulacje chcemy zawrzeć w Regulaminie Pracy zdalnej.

Czy na podstawie obecnych regulacji (wyłączając obecny stan, który na mocy specustawy koronawirusowej wprowadził możliwość pracy zdalnej na polecenie pracodawcy) istnieje możliwość, aby pracownik przez dłuższy okres pracował zdalnie (tylko sporadycznie przychodził do biura)?

Czy tak długa praca zdalna nie wchodzi już w zakres telepracy, czy możemy zgodzić się, żeby pracownik pracował przez miesiąc zdalnie, bez zawierania tego w umowie, a jedynie na wniosek pracownika?

Do którego momentu pracownik świadczy pracę w systemie pracy zdalnej, a od którego należy to traktować jako telepracę?

Jakie warunki musi spełniać telepraca, aby móc ją formalnie wprowadzić?

Czy w przypadku telepracy jest możliwość łączenia miejsca wykonywania pracy również z siedzibą pracodawcy (czy w takiej sytuacji muszą być zawarte w umowie 2 miejsca świadczenia pracy – głównie telepraca + dodatkowo praca w siedzibie pracodawcy?

Chodzi o sytuacje, gdy pracownik może być wezwany do wykonania pracy w siedzibie ze względu na charakter projektu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX