Czy jest możliwe uchylenie za zgodą strony decyzji przekształceniowej działki A i wydanie zaświadczenia o przekształceniu obu działek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2007 r. użytkownicy wieczyści złożyli wniosek o przekształcenie ich nieruchomości składającej się z 2 działek (w tym jedna zabudowana - A, druga nabyta na polepszenie warunków - B), zapisanej w jednej KW. Wydano 2 decyzje - przekształceniową na działkę zabudowaną A i odmawiającą przekształcenia na działkę niezabudowaną B, nabytą na polepszenie warunków. W styczniu 2020 r. Prezydent wydał zaświadczenie, odnośnie działki B, potwierdzające jej przekształcenie na podstawie ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2040) – dalej u.p.p.u.w. Sąd nie dokonał wpisu, z uwagi na to, że działka jest niezabudowana. SKO w październiku 2020 r., na wniosek strony i spadkobierców drugiej strony, stwierdziło nieważność decyzji odmawiającej przekształcenia działki B.

Co w takiej sytuacji ma zrobić organ?

Czy traktować sprawę jako dwa postępowania i umorzyć postępowanie związane ze stwierdzeniem nieważności decyzji odmawiającej przekształcenia działki B?

Czy traktować sprawę jako jedno postępowanie i zmienić decyzję przekształceniową działki A, na podstawie art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) – dalej k.p.a., poprzez dodanie do rozstrzygnięcia decyzji działki B, rozliczenie dokonanej opłaty i ustalenie opłaty za działkę B?

Adresatem decyzji zmieniającej byłaby strona i spadkobiercy drugiej strony.

Czy jest możliwe uchylenie za zgodą strony decyzji przekształceniowej działki A i wydanie zaświadczenia o przekształceniu obu działek oraz zaliczenie w tym zaświadczeniu uiszczonej w 2007 r. opłaty za przekształcenie działki A na poczet opłaty przekształceniowej za okres 20 lat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX