Czy jest możliwe prowadzenie negocjacji podczas konkursu ofert odbywającego się na podstawie art. 26 u.d.l.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Urbaniak Monika
Odpowiedzi udzielono: 16 października 2019 r.

PYTANIE

Pytania dotyczą konkursu ofert na zawarcie umowy o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne przeprowadzanego na podstawie art. 26 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz U. z 2018 r. poz 2190 ze zm.) - dalej u.d.l.

Czy podmiot leczniczy może w trakcie konkursu ofert przeprowadzić negocjacje z oferentami w celu ustalenia liczby planowanych do udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej lub ceny za udzielane świadczenia opieki zdrowotnej?

Przepisy u.d.l. nie odsyłają do art. 142 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1373 ze zm.), który mówi o możliwości przeprowadzenia negocjacji z oferentami.

Czy w takiej sytuacji brak odesłania należy interpretować jako zakaz prowadzenia negocjacji podczas konkursu ofert prowadzonego na podstawie art. 26 u.d.l., czy też należy uznać, że to kierownik podmiotu leczniczego powinien określić możliwość prowadzenia negocjacji w regulaminie konkursu ofert?

Czy podmiot leczniczy udzielając zamówienia na udzielanie świadczeń zdrowotnych (art. 26 u.dz.l.) jest zobowiązany do odpowiedniego stosowania, w trakcie postępowania konkursowego, zarządzenia Nr 18/2017/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie warunków postępowania dotyczącego zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX