Czy jest możliwe pomniejszenie podstawy tworzenia rezerwy celowej o wartość nieruchomości przewłaszczonej na zabezpieczenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bank udzielił klientowi X kredytu inwestycyjnego i zabezpieczył go hipoteką na kredytowanej nieruchomości. Sytuacja ekonomiczno-finansowa klienta zaczęła się gwałtownie pogarszać i Bank w zawarł z klientem, w formie aktu notarialnego, umowę przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie. Zmiana właściciela (na Bank) została zapisana w księdze wieczystej nieruchomości.W dziale IV pozostał wpis hipoteki na Bank. Wystąpiła sytuacja w której właścicielem nieruchomości stał się Bank i jednocześnie istnieje wpis hipoteczny na rzecz tego "nowego właściciela". Przewłaszczenie nieruchomości nie występuje na wykazie zabezpieczeń umożliwiających pomniejszenie podstawy tworzenia rezerw (hipoteka taka możliwość zapewnia) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków (Dz.U. z 2019 r. poz. 520).

Czy w zaistniałej sytuacji Bank ma możliwość pomniejszenia podstawy tworzenia rezerw z uwagi na pozostawiony wpis hipoteczny (z założeniem, że posiada aktualny operat szacunkowy)? Czy kolejna czynność prawna, jaką było przewłaszczenie nieruchomości pozbawił Bank takiej możliwości? Czy z chwilą zawarcia aktu notarialnego (przewłaszczenie) Bank miał obowiązek ujawnienia przejętego majątku w księgach rachunkowych?

W rzeczywistości Bank tego nie zrobił i zaewidencjonował przewłaszczony majątek w kolejnym roku (na kontach "aktywa do zbycia").

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX