Czy jest możliwe, aby suma maksymalnych mas odpadów przewidzianych do zbierania była większa od największej masy odpadów oraz całkowitej pojemności miejsca magazynowania odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca posiada magazyn, w którym maksymalnie jest w stanie zgromadzić jednorazowo 19 Mg odpadów złomu. Ta wartość została wskazana we wniosku jako największa masa odpadów oraz całkowita pojemność i została przyjęta przy obliczaniu stawki zabezpieczenia roszczeń. Jednakże określając we wniosku maksymalne masy poszczególnych odpadów przy każdym odpadzie zainteresowany wskazał wartość "do 19 Mg". Założenie wnioskodawcy było takie, że każdy z odpadów może być w danym czasie zgromadzony w magazynie i dany jeden odpad może wyczerpywać całkowitą pojemność magazynu - wówczas oczywiście inne odpady nie będą w tym samym czasie gromadzone. Mogą być różne kombinacje i warianty co do struktury magazynowanych odpadów np. odpad nr 1 będzie w danym momencie w ilości 5 Mg, odpad nr 2 w ilości 10 Mg, a odpad nr 3 w ilości 4 Mg. Jest to tylko przykład, gdyż udział poszczególnych odpadów - występujących w magazynie w danym momencie - może być różny. Wnioskujący zastrzegł, że całkowita ilość odpadów złożonych w danym czasie nie przekroczy 19 Mg, czyli nie przekroczy całkowitej pojemności magazynu, gdyż fizycznie niemożliwe jest zgromadzenie odpadów w większej ilości. Biorąc jednak pod uwagę, że dla każdego kodu wnioskujący określił masę maksymalną na wartość do 19 Mg i przewiduje zbieranie 10 kodów odpadów, suma mas maksymalnych została określona na 190 Mg. Oczywiście jest to wartość czysto teoretyczna i w praktyce niemożliwa do osiągnięcia ze względu na ograniczoną pojemność magazynu.

Czy jest możliwe, aby suma maksymalnych mas odpadów przewidzianych do zbierania była większa od największej masy odpadów oraz całkowitej pojemności miejsca magazynowania odpadów?

Pan Piotr Ćwiek w opinii QA1222101 zdaje się wskazywać, że taki wariant nie jest możliwy. Jednak biorąc pod uwagę zapisy § 2 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Środowiska z 7.02.2019 r. w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń (Dz.U. z 2019 r. poz. 256) – dalej r.w.s.z.r. wydaje się, że ustawodawca dopuszcza taką możliwość.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX