Czy jest konieczność kierowania przez organ właściwy wierzyciela wniosku o ściganie dłużnika alimentacyjnego, gdy ściganie przestępstwa z art. 209 k.k. w przypadku przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego odbywa się z urzędu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w sytuacji, gdy kilka lat z rzędu OPS wydaje decyzję przyznającą fundusz alimentacyjny w związku z niewywiązywaniem się dłużnika alimentacyjnego w płaceniu zasądzonych alimentów (sprawa dotyczy tej samej osoby uprawnionej i tego samego dłużnika), czy po każdym przyznaniu funduszu alimentacyjnego na rzecz dziecka uprawnionego do ww. świadczenia, organ przyznający powinien wysłać zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu po każdej decyzji przyznającej?

Zgodnie z art. 209 § 3 k.k., jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a (uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego) odbywa się z urzędu.

Czy istnieje regulacja prawna dotycząca tej częstotliwości wysyłania zawiadomienia?

Czy jest podstawa prawna, z której wynika, jakie dokumenty należy dołączyć do ww. zawiadomienia, aby załączniki były kompletne w ocenie prokuratury?

Dotychczas załączaliśmy: kserokopię decyzji przyznającej świadczenie z funduszu alimentacyjnego i ewentualnie kopię decyzji przyznającej świadczenia rodzinne, zaświadczenie od komornika sądowego o bezskuteczności egzekucji, zaświadczenie o dokonanych wpłatach w roku poprzednim oraz wyrok/postanowienie o zasądzonych alimentach.

Czy organ wystawiający zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu powinien dołączyć inne dokumenty?

Czy obowiązkiem organu właściwego wierzyciela jest wnioskować do komornika o kartę komorniczą, która nie jest wymagana do wniosku o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Czy istnieje podstawa prawna, z której wynika, że organ właściwy wierzyciela powinien załączyć kartę komorniczą lub informację o wynikach wywiadu alimentacyjnego wobec dłużnika do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX