Czy jeśli z operatu wynika, że ścieki opadowe z miasta nie będą przekraczać norm jakości, to na kanalizacji deszczowej nie trzeba wykonywać urządzeń oczyszczających?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2015 r.

PYTANIE

Wniosek o udzielenie (przedłużenie) pozwolenia wodnoprawnego obejmuje wprowadzanie ścieków opadowych pochodzących z miasta do wód i do ziemi 10 wylotami, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l/s na 1 ha. Zgodnie z § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - dalej r.w.ś.w.z., ścieki z ww. powierzchni, w ilości co najmniej jak wyżej, mogą być wprowadzane do wód lub do ziemi, o ile nie zawierają substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych. Przepis § 21 ust. 2 r.w.ś.w.z. stanowi, że wody opadowe lub roztopowe pochodzące z powierzchni innych niż powierzchnie, o których mowa w ust. 1, mogą być wprowadzane do wód lub do ziemi bez oczyszczania. Przepis § 21 ust. 3 r.w.ś.w.z. wskazuje natomiast, że wody opadowe w ilościach przekraczających wartości, o których mowa w ust. 1, mogą być wprowadzane do wód lub do ziemi bez oczyszczania, pod warunkiem że urządzenie oczyszczające jest zabezpieczone przed dopływem wód opadowych o natężeniu większym niż jego przepustowość nominalna. Ocenę, czy są spełnione warunki, o których mowa w § 21 ust. 1 r.w.ś.w.z., przeprowadza się na podstawie dokonywanych przez zakład, co najmniej dwa razy w roku, przeglądów eksploatacyjnych urządzeń oczyszczających (§ 23 ust. 1 r.w.ś.w.z.). Z wyliczeń zawartych w operacie (nie z analiz ścieków, bo takich robić nie trzeba) wynika, że ścieki te, już powstając, nie będą przekraczały warunków jakości podanych wyżej.

Czy ten fakt uzasadnia to, że na kanalizacji deszczowej nie muszą być wykonane urządzenia oczyszczające? Jak wówczas kontrolować te ścieki?

Nie ma przecież innej metody oceny spełnienia warunków r.w.ś.w.z. w tym przypadku, jak tylko ocena na podstawie przeglądów eksploatacyjnych urządzeń oczyszczających właśnie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX