Czy jeśli wybudowany w 2009 r. budynek był wynajmowany spółce cywilnej, to jego aport do spółki cywilnej lub sprzedaż spółce cywilnej będzie podlegać zwolnieniu z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 7 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik na gruncie będącym współwłasnością małżonków wybudował w roku 2009 budynek związany z prowadzoną działalnością. Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Budynek był wprowadzony do środków trwałych i były dokonywane odpisy amortyzacyjne. W roku 2015 podatnik zawiązał z żoną spółkę cywilną. Spółka cywilna korzystała z części budynku na podstawie umowy najmu. Od miesiąca sierpnia 2020 roku podatnik będzie prowadził swoją działalność w innym miejscu, a cały budynek chce przekazać do spółki cywilnej.

W jaki sposób najkorzystniej pod względem podatkowym powinien to przekazać?

Jeśli aportem do spółki to czyn ten aport będzie podlegać podatkowi VAT i czy wartość aportu będzie obejmować wartość budynku i gruntów, których wspólnicy, czyli małżonkowie są już właścicielami, a ze względu na fakt, że spółka cywilna nie ma osobowości prawnej małżonkowie w dalszym ciągu będą jedynymi właścicielami gruntów bez jakichkolwiek zmian, a cały proces wygeneruje jedynie podatek VAT i podatek PCC od wartości gruntu?

Czy może najlepszym rozwiązaniem byłaby sprzedaż budynku do spółki i w tym przypadku ze względu na okres dłuższy niż dwa lata od jego zasiedlenia można skorzystać ze zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX