Czy jeśli spółka wiedziała, że przekroczenie warunków koncesji spowoduje nałożenie na spółkę kary pieniężnej, której wysokość mogła być wiarygodnie oszacowana, powinna utworzyć rezerwę na przyszłe zobowiązanie i wycenić ją według wiarygodnie oszacowanej wartości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2010 r. spółka podjęła działania w zakresie wylesiania obszarów przygotowywanych do eksploatacji kopalin bez zgody Lasów Państwowych tj. podmiotu udzielającego koncesji, które to działania wykraczały poza ramy udzielonej koncesji. Zgodnie z obowiązującymi spółkę warunkami, przekroczenie warunków koncesji było równoznaczne z nałożeniem na Spółkę kary pieniężnej uzależnionej od skali przekroczenia warunków koncesji. Zarząd spółki miał pełną świadomość naruszenia obowiązujących przepisów, a biorąc dodatkowo pod uwagę, iż członkowie zarządu jako osoby specjalizujące się w eksploatacji kopalin, posiadały wiedzę jakiej wartości kary grożą za tego typu działania, wysokość kary za to naruszenie była możliwa do wiarygodnego oszacowania już w dacie zaistnienia tych okoliczności, a zatem w 2010 r.

Czy w świetle powyższego opisu zdarzenia przeszłego, spółka stosownie do przepisu art. 28 ust 1 pkt 9 u.o.r. powinna w dacie zaistnienia zdarzenia tj. naruszenia warunków koncesji ująć w księgach rachunkowych rezerwę (o której mowa w art. 35d u.o.r.) z tego tytułu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX