Czy jeśli spółka pozostawi kwotę zabezpieczającą nieodpisane koszty prac rozwojowych, to nadwyżkę można przekazać do podziału między wspólników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy art. 191 par. 4 k.s.h. W przypadku, gdy kwota kwota kapitałów rezerwowych i zapasowych dostępnych do podziału i zysków z lat ubiegłych jest niższa od kwoty niezamortyzowanych kosztów prac rozwojowych stanowiących aktywa spółki, a w danym roku obrotowym spółka z o.o. osiągnie zysk przekraczający te kwoty niezamortyzowanych kosztów prac rozwojowych, to czy spółka z o.o. może wypłacić dywidendę z zysku z poprzedniego roku obrotowego w kwocie przewyższającej kwoty niezamortyzowanych kosztów prac rozwojowych, powiększoną o całość kapitałów rezerwowych i zapasowych dostępnych do podziału i zysków z lat ubiegłych?

Tzn. że z zysku z roku ubiegłego zatrzymałaby w spółce kwotę równą kwocie niezamortyzowanych kosztów prac rozwojowych, a wypłaciła całość pozostałych kwot z zysku z roku ubiegłego ponad tę kwotę, kapitały rezerwowe i zapasowe dostępne do podziału oraz zyski zatrzymane z lat ubiegłych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX