Czy jeśli pracownik nie przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia albo opłaci składki po terminie, to nie uzyska wcale zasiłku chorobowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 stycznia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2019 r.

PYTANIE

Osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę u małżonka. Pracodawca zgłosił do ZUS małżonka nie jako pracownika a osobę współpracującą z kodem 0511. Podstawa składek społecznych nie jest w żaden sposób powiązana z wysokości wynagrodzenia. Od wynagrodzeń naliczane są zaliczki na podatek dochodowy (PIT-4) wg skali podatkowej, z zastosowaniem podwyższonych kosztów uzyskania (zamieszkuje w innej miejscowości niż siedziba zakładu pracy).

Czy w przypadku choroby pracownika, pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie chorobowe na podst. art. 92 Kodeksu pracy przez pierwsze 33 dni w roku kalendarzowym, skoro pracownik nie jest ubezpieczony, a zasiłek od pierwszego dnia wypłaci mu ZUS jako osobie współpracującej, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Czy jeśli pracownik nie przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia albo opłaci składki po terminie, to nie uzyska wcale zasiłku chorobowego?

Czy w takim przypadku pracodawca powinien pomniejszyć wynagrodzenie proporcjonalnie wg dni roboczych czy 1/30 za każdy dzień nieprzepracowany, skoro nie świadczy pracy, a wynagrodzenie należy się tylko za czas przepracowany?

Jak w świadectwie pracy należy ując dni chorobowe w sytuacji opisanej powyżej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX