Czy jeśli pracodawca kwestionuje podstawy rozwiązania umowy o pracę i w związku z tym kwestionuje zasadność roszczeń pracownika o odszkodowanie i ewentualną odprawę, to musi wypłacić te świadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Szachniewicz Dominika
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik złożył pracodawcy dokument rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, na podstawie art. 55 § 1¹ jako przyczynę podał nieterminową wypłatę ostatniego wynagrodzenia. Pracownikowi, który poniósł znaczącą szkodę z powodu zaniedbania obowiązku z winy pracodawcy przysługuje wypłata odszkodowania do wysokości potencjalnie przysługującego okresu wypowiedzenia oraz odprawy pieniężnej.

Czy ww. dodatki pracodawca jest zobowiązany uiścić natychmiast po otrzymaniu oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia tj. w terminie rozliczenia ostatniego wynagrodzenia za pracę, czy będzie zobowiązany je wypłacić dopiero na podstawie wyroku sądowego, o ile pracownik wystąpi z takim roszczeniem na drogę sądową?

W przypadku, jeśli pracodawca jest zobowiązany je wypłacić po otrzymaniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy, to jakie konsekwencje grożą pracodawcy, który nie uznaje wskazanej przez pracownika przyczyny za ciężkie zaniedbanie obowiązku pracodawcy i nie zna przesłanek świadczących za tym, że pracownik odniósł znaczący uszczerbek z powodu opóźnienia wypłaty wynagrodzenia, a tym samym nie zamierza wypłacić odszkodowania i odprawy pieniężnej?

Czy na świadectwie pracy dniem rozwiązania umowy o pracę jest dzień otrzymania oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę?

Czy utracony okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy pracownika? Jeśli tak, to w jaki sposób należy to prawidłowo zapisać w świadectwie pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX