Czy jeśli podatnik nie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości i nie ponosił wydatków przekraczających 30% wartości początkowej tych obiektów, to dostawa nieruchomości może korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 11 stycznia 2017 r.

PYTANIE

W listopadzie 2006 r. został podpisany akt założycielski Spółki X z o.o. Cały kapitał zakładowy Spółki został objęty w przez Spółkę Y z o.o.o. i pokryty wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki Y w postaci zespołu hotelowo–rehabilitacyjno–leczniczego (zespół pałacowo-parkowy). W skład ww. zespołu wchodzi nieruchomość gruntowa zabudowana oraz nieruchomość rolna zabudowana. W księgach rachunkowych Spółki X obie nieruchomości zaliczone są do środków trwałych w budowie (inwestycje rozpoczęte). We wrześniu 2009 r. nastąpiła zmiana udziałowców Spółki X. Część nieruchomości była czasowo wynajmowana firmie osoby fizycznej z przeznaczeniem na działalność gospodarczą – były wystawiane faktury z VAT. Obecnie część nieruchomości, pałac, została wynajęta osobie fizycznej na cele mieszkalne – wystawiane są faktury VAT ZW. Wszystkie nakłady poczynione na inwestycje przez cały okres działalności spółki nie przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów. Spółka zamierza sprzedać całą nieruchomość.

Czy sprzedaż nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu x opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX