Czy jeśli podatnik na moment wystawienia faktury przed wykonaniem usługi nie dysponuje pewną wiedzą w zakresie kosztów usługi turystycznej, może wystawić fakturę VAT marża?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, tj. biuro podróży rozliczające się według procedury marży. mamy kilka pytań związanych z fakturowaniem:

- klient kupuje wczasy i chce, aby mu wystawić fakturę z długim terminem płatności, czyli faktura jest wystawiona teraz, a płatność w lipcu. Faktura powinna być wystawiona jako VAT marża, bo wczasy odkupowane są od hotelu, czy innego ośrodka. Żeby klient z kolei klient dostał dofinansowanie, to musi mieć fakturę nie zaliczkową, tylko po prostu VAT marża.

Ale jak z jej rozliczeniem?

De facto od hotelu, gdzie będzie wycieczka, otrzymamy fakturę kosztową dopiero w następnym miesiącu, a do VAT marży należy mieć koszty, żeby ją rozliczyć - z powodu COVID i odwołania wycieczek wystawiamy obecnie dużo korekt do pobranych wcześniej faktur zaliczkowych.

Czy kolejne faktury korygujące wystawione w maju do faktur zaliczkowych ze stycznia, czy lutego muszą być rozliczone na bieżąco w dniu zwrotu zaliczki, czy mamy prawo cofnąć się do miesiąca wystawienia faktury zaliczkowej z pomniejszeniem VAT?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access