Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 26 marca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy producentem mebli. Między innymi produkujemy meble w ramach usług na ruchomym majątku rzeczowym. Uzgodniliśmy z klientem z UE, że będzie dostarczał nam tkaniny na magazyn towarów powierzonych do przerobu, a my świadczymy dla niego usługi na ruchomym majątku rzeczowym. Cena nie zawiera wartości materiałów powierzonych. Na fakturach jest stawka NP (art. 28b u.p.t.u.), adnotacja (odwrotne obciążenie). Niektóre materiały były dostarczane do nas z państwa kontrahenta, a niektóre bezpośrednio Polski. Kontrahent z UE ma w Polsce zarejestrowaną inną firmę A, która kupuje tkaniny w Polsce i dostarcza do nas na zlecenie firmy z UE. Tkaniny są dostarczane do nas pod konkretne zamówienia kontrahenta z UE, dlatego wiemy od niego, jakie ilości będą dostarczone. Chociaż na WZ od producenta tkanin jest adnotacja, że nabywcą jest firma A, a miejscem dostawy są nasze zakłady, traktujemy je jako materiały powierzone przez firmę z UE, przeświadczeni, że to kontrahent z UE rozporządza nimi jak właściciel. Według nas, nie miało dla nas różnicy, skąd tkaniny do nas dostarczano, ważne kto nimi rozporządzał. Obecnie kontrahent z UE wystąpił do nas z poniższa propozycją:

- tkaniny będą nadal powierzane do przeroby, ale od firmy A (ich WZ), a wyroby jako usługi na ruchomym majątku będą nadal na rzecz kontrahenta z UE.

- firma A będzie potrzebowała od nas potwierdzenia, że dane partie tkanin wykorzystaliśmy pod dane zamówienie. Mamy im przesłać numery samochodów, którymi wyroby zostały wywiezione, a oni przygotują oświadczenie o rozliczeniu tych tkanin, zgodnie z danym zamówieniem.

- firma A chce, aby z oświadczeń wynikało, że tkaniny które będą fakturować na kontrahenta z UE zostały użyte do danego zamówienia i wyjechały w wykazanych przez nas samochodach.

Czy jeśli podatnik A będzie fakturował tkaniny na kontrahenta z UE dopiero po zrealizowaniu przez nas zamówienia, będą u nas występowały usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz firmy z UE?

Czy jest to zgodne z przepisami podatkowymi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?