Czy jeśli dla danej lokalizacji tło dla pyłu PM2,5 wynosi 20 μg/m3 i z rocznej oceny jakości powietrza wynika, że nie występują przekroczenia, to czy dla nowej instalacji może być wydane pozwolenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy jeśli dla danej lokalizacji tło dla pyłu PM2,5 wynosi 20 μg/m3 i z rocznej oceny jakości powietrza wynika, że nie występują przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM2,5 dla roku, to czy dla nowej instalacji na tym terenie może być wydane pozwolenie?

Na terenie istniejącego zakładu planowana jest budowa nowej instalacji wymagającej uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Aktualne tło dla pyłu PM2,5 dla lokalizacji zakładu (stwierdzone pismem GIOŚ) to 20 μg/m3, podczas gdy dopuszczalny poziom w powietrzu dla roku dla pyłu PM2,5 od 1 stycznia 2020 r. wynosi 20 μg/m3. Zatem wartość dyspozycyjna wynosi 0 μg/m3. Według rocznej oceny jakości powietrza za 2018 r, dla obszaru na którym znajduje się zakład, nie występują przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla roku dla pyłu PM2,5. Z wykonanego modelowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu wynika, że stężenie średnioroczne pyłu PM2,5 na granicy zakładu, pochodzące od nowej instalacji, wynosi 0,0007 μg/m3, natomiast stężenie średnioroczne pyłu PM2,5 pochodzące od całego zakładu (łącznie z nową instalacją) – 1,0973 μg/m3. Zgodnie z art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396) – dalej p.o.ś. organ właściwy do wydania pozwolenia odmówi jego wydania, jeżeli eksploatacja instalacji powodowałaby przekroczenie standardów jakości środowiska. W analizowanym przypadku, ponieważ wartość dyspozycyjna dla pyłu PM2,5 wynosi zero, to każda, nawet najmniejsza dodatkowa emisja spowoduje przekroczenie standardu jakości powietrza dla pyłu PM2,5. Zatem podchodząc do problemu wyłącznie literalnie, nowa instalacja powodująca stężenie średnioroczne pyłu PM2,5 na granicy zakładu równe 0,0007 μg/m3, powoduje przekroczenie standardu jakości powietrza dla pyłu PM2,5. A postępowanie kompensacyjne nie jest możliwe, bo z rocznej oceny jakości powietrza wynika, że standard jakości powietrza dla tej substancji nie jest przekroczony.

Czy zatem dla przedmiotowej instalacji może zostać wydane pozwolenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX