Czy jednostki organizacyjne gminy muszą dołączać zgodę gminy do wniosku na usunięcie drzew?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2017 r.
Autor odpowiedzi: Hejnar-Zawisza Anna
Odpowiedzi udzielono: 7 sierpnia 2017 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p., usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza (zarządcy) nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości. Z kolei art. 83b ust. 1 pkt 3 u.o.p. mówi, że wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu zawiera zgodę właściciela nieruchomości, jeżeli jest wymagana.

Czy jednostki organizacyjne gminy - jednostki budżetowe lub zakłady budżetowe gminy, np. szkoły, które mają nieruchomość np. w zarządzie, muszą dołączać zgodę gminy (prezydenta) do wniosku na usunięcie drzew? Czy za zgodę właściciela nieruchomości (gminy) może być uznany inny dokument, np. umowa zarządu nieruchomością, lub też można uznać, że szkoły wykonują takie zadania w imieniu gminy i w związku z tym nie muszą takiej zgody dołączać? Jeśli jednak zgoda jest wymagana, czy musi być wyrażona oddzielnie do każdego postępowania czy może to być zgoda ogólna (na określony czas, do wszystkich postępowań)?

Do tej pory nie było wymagane dołączenie takiej zgody, uznając że przekazanie nieruchomości w zarząd oznacza zgodę na dysponowanie gruntem, w tym na występowanie z wnioskami na wycinkę. W przypadku większości jednostek (poza Zarządem Dróg i Zieleni) wysyłamy oddzielny egzemplarz pism/decyzji do Urzędu Miasta.

Czy wydane przez Prezydenta miasta pełnomocnictwo do występowania z wnioskami i reprezentowania gminy w postępowaniach związanymi z wycinką drzew, wydane dla Zarządu Dróg i Zieleni może być uznane za zgodę właściciela nieruchomości (gminy) również na występowanie z wnioskiem na wycinkę? Czy w przypadku posiadania takiego upoważnienia należy informować Gminę, czy jedynie dane jednostki (skoro reprezentują gminę - są jednocześnie posiadaczem nieruchomości i pełnomocnikiem właściciela nieruchomości)?

Obecnie takie pełnomocnictwo jest traktowane jak zgoda.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX