Czy jednorazowa wypłata dodatku specjalnego za spełnienie określonego zadania tylko w jednym miesiącu podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 23 grudnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik otrzymał jednorazowy dodatek specjalny za dodatkowe zadanie wykonane w miesiącu wrześniu 2014 r. (księgowość otrzymała pismo, w którym dyrektor przyznał jednorazowy dodatek w miesiącu wrześniu). Pracownik we wrześniu nie chorował. Dodatek został przyznany i wypłacony na koniec września 2014 r. W grudniu 2014 r. pracownik zachorował.

Czy jednorazowa wypłata dodatku specjalnego za spełnienie określonego zadania lub za zwiększenie obowiązków tylko w jednym miesiącu podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Jak w tym konkretnym przypadku należy rozumieć art. 41 ust. 1-2 u.ś.p. (składników wynagrodzenia, które w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, przysługują tylko do określonego terminu, nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, należnego za okres po tym terminie)?

Zgodnie z regulaminem wynagradzania (na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 października 2012 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury istnieje taki zapis o dodatku specjalnym. W regulaminie nie ma zapisu o wysokości dodatku w razie choroby pracownika:

1.

Pracownik Muzeum może otrzymać dodatek specjalny za wykonywanie dodatkowych, powierzonych przez Dyrektora Muzeum zadań.

2.

Warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika:

1)

okresowo zwiększonych obowiązków służbowych,

2)

dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności,

3)

pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

3.

Przy ustalaniu wysokości dodatku specjalnego uwzględnia się zakres i stopień trudności powierzonych zadań lub obowiązków oraz specyfikę i poziom uciążliwości warunków, w jakich świadczona jest praca.

4.

Dodatek specjalny wypłacany jest w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nieprzekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.

5.

Fundusz dodatku specjalnego tworzy się w ramach planowanego osobowego funduszu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX