Czy jak w przypadku dodatku wyrównawczego ustalonego ze składników stałych podstawy się nie przelicza i wypłaca się w niezmienionej kwocie do końca okresu przysługiwania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik w okresie ochronnym został przeniesiony do innej pracy, wskutek czego nie otrzymuje już dodatków za pracę w nocy. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika przed przeniesieniem, jak i po zostało bez zmian.

Czy podstawę wymiaru dodatku wyrównawczego z wypłaconych składników zmiennych za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. (Dz.U. z 2017 r. poz. 927) w sytuacji, gdy w trakcie pobierania dodatku wyrównawczego pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego, należy ponownie przeliczyć tak jak przy urlopie wypoczynkowym § 10 rozporządzenia urlopowego i ponownie ustalić wysokość dodatku za 1 dzień z okresu poprzedzającego do innej pracy?

Czy jak w przypadku dodatku wyrównawczego ustalonego ze składników stałych podstawy się nie przelicza i wypłaca się w niezmienionej kwocie do końca okresu przysługiwania?

Czy w razie absencji chorobowej pracownika dodatek wyrównawczy ze składników zmiennych pomniejsza się o 1/30 za każdy dzień nieobecności tak jak dodatek wyrównawczy ze składników w stałej wysokości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX