Czy istnieje prawna możliwość ustalenia prawa do emerytury bez rozwiązania umowy o pracę albo jej rozwiązania ale dopiero po uzyskaniu prawa potwierdzenia tego do wcześniejszej emerytury?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 kwietnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 28 czerwca 2021 r.

PYTANIE

Pracownik otrzymał na podstawie akt osobowych świadectwo wykonywania prac w warunkach szczególnych w okresie od dnia 30.06.2006 r. do dnia 31.12.2008 r. Podstawą wydania świadectwa było Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) oraz Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 12.07.1983 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w zakładach pracy resortu zdrowia i opieki społecznej (Dz. Urz. MZiOS z 1983 r. Nr 8, poz. 40 z późn. zm.). Świadectwo zostało ograniczone do dnia 31.12.2008 r. z uwagi na zmianę przepisów w przedmiocie pracy w warunkach szczególnych. Pracownik twierdzi, że pracował w warunkach szczególnych (pielęgniarka oddział operacyjny) od 1990 r. Dokumenty tego faktu nie potwierdzają. Pracownik opiera się o twierdzenie świadków. ZUS odmówił przyznania emerytury stwierdzając brak okresów pracy w warunkach szczególnych i nie rozwiązania umowy o pracę. Pracownik nie chce rozwiązać umowy o pracę dopóki nie będzie miał potwierdzenia uznania przez Sąd/ZUS okresu pracy w warunkach szczególnych. Strony nie chcą także prowadzi sprawy o ustalenie pracy w warunkach szczególnych przed Rejonowym Sądem Pracy.

Czy istnieje prawna możliwość ustalenia prawa do emerytury bez rozwiązania umowy o pracę albo jej rozwiązania ale dopiero po uzyskaniu prawa potwierdzenia tego do wcześniejszej emerytury (pomostowej)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX