Czy istnieje podstawa prawna, uprawniającą do współdziałania organu administracji samorządowej z Policją w postępowaniu o wymeldowanie z pobytu stałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 3 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ meldunkowy zwrócił się z prośbą do Komendanta Policji o przeprowadzenie postępowania polegającego na potwierdzeniu faktu przebywania bądź nieprzebywania pod wskazanym adresem osoby objętej wnioskiem o wymeldowanie. W piśmie nie wskazano jednak żadnej podstawy prawnej, która uprawniałaby do współdziałania organu administracji samorządowej (prezydenta miasta) z organem rządowej administracji zespolonej (policją).

Czy istnieje podstawa prawna – konkretna jednostka redakcyjna – uprawniającą do współdziałania organu administracji samorządowej z Policją w postępowaniu o wymeldowanie z pobytu stałego?

Nadmieniam, że art. 14 ust. 2 ustawy o Policji uprawnia Policję do wykonywania na polecenie innych organów czynności określonych w odrębnych ustawach (przykład materialnoprawnej podstawy prawnej: asysta Policji dla pracownika socjalnego podczas rodzinnego wywiadu środowiskowego wynika z art.107 ust. 3a i 3b ustawy o pomocy społecznej, asysta Policji dla wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska wynika z art. 10a ust. 1 ustawy o inspekcji ochrony środowiska).

Czy czynności polegające na przeprowadzeniu wywiadu wśród sąsiadów, zamiast służb rządowej administracji zespolonej (Policji) może przeprowadzić straż miejska, będąca - podobnie jak wydział prowadzący postępowanie - komórką organizacyjną urzędu miasta, a więc częścią aparatu urzędniczego organu administracji samorządowej, a zatem w tym przypadku organu meldunkowego, właściwego do przeprowadzenia postępowania o wymeldowanie z pobytu stałego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX