Czy istnieje podstawa prawna ograniczająca możliwość pozyskiwania danych przez JST oraz od dostawców energii i gazu w zakresie: nr odbiorcy (jego adres) oraz zużycie wody i/lub energii pod danym adresem - w ramach właściwości terytorialnej danej jednostki samorządu terytorialnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Warkoczyński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy istnieje podstawa prawna ograniczająca możliwość pozyskiwania danych przez JST (urzędy gmin, miasta i starostwa powiatowe) od wodociągów (zwykle są to spółki komunalne JST) oraz od dostawców energii i gazu w zakresie: nr odbiorcy (jego adres) oraz zużycie wody i/lub energii pod danym adresem – wszystko w ramach właściwości terytorialnej danej jednostki samorządu terytorialnego?

Znalezienie podstawy prawnej uprawniającej do takich czynności lub brak zakazu prawnego w tym zakresie umożliwi JST skuteczniejszą weryfikację pod danym adresem, prawidłowej ilości zobowiązanych do opłat płatników. Celem jest doprowadzenie do aktualizacji deklaracji opłat za wywóz odpadów (tj. ilości osób płacących np. za wywóz odpadów, który niejednokrotnie jest zaniżony, nie odpowiada faktycznej ilości osób zamieszkałych pod danym adresem co przyczynia się do powstania tzw. luki śmieciowej, co skutkuje dopłacaniem przez gminy do systemu, który powinien się bilansować). Rozwiązaniem miałoby być stworzenie aplikacji – systemu, który będzie automatycznie pobierał dane z kilku systemów lub do którego będzie można przenosić otrzymane dane: (zużycie wody, energii, gazu, świadczenie 500+, ilość dzieci w szkole, przedszkolu i żłobku pod danym adresem). System będzie porównywał te dane z danymi z systemu deklaracji śmieciowych, co ostatecznie pozwoli zweryfikować prawidłową ilość osób pod danym adresem i dopisać do systemu tych, którzy nie płacą za wywóz odpadów a powinni.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX