Czy istnieje podstawa prawna do wydania decyzji na wykonanie kolejnego zabiegu, jeżeli inwentaryzacja nadal obowiązuje, a zabieg w niej określony został prawidłowo wykonany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta wydał w 2010 r. decyzję określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej dla lasu stanowiącego własność osoby fizycznej polegające na wykonaniu czyszczenia późnego. Właściciel lasu wykonał ww. zabieg w roku 2015, co potwierdził nadleśniczy, sprawujący nadzór w lesie w imieniu starosty. Rok przed upływem ważności inwentaryzacji stanu lasu (4 lata po wykonaniu czyszczenia późnego) właściciel lasu złożył do starosty wniosek o wydanie decyzji na pozyskanie drewna w przypadku losowym niezgodnie z ww. decyzją. Właściwie to w swoim wniosku wskazał, że drzewa mają ograniczoną przestrzeń do rozrostu i w jego ocenie musiałby przeprowadzić trzebież, usunięcie niektórych drzew, aby zapewnić dobre warunki bytowe dla całego lasu. Właściciel lasu nie pisze ani o zagrożeniu dla ludzi i mienia, ani nie podaje zdarzenia losowego, które dotyczyłoby jego osoby. Nie wskazuje na pozyskanie drewna w większej ilości niż w decyzji. W argumentacji odnosi się wyłącznie do oceny stanu lasu.

Czy powyższe jest przypadkiem losowym i daje prawo wydania decyzji na podstawie art. 23 ust. 4 ustawy z 28.09.1991 r. o lasach – dalej u.l.?

Czy w ogóle istnieje podstawa prawna do wydania decyzji na wykonanie kolejnego zabiegu, jeżeli inwentaryzacja nadal obowiązuje, a zabieg w niej określony został prawidłowo wykonany?

Czy właściciel lasu powinien poczekać na kolejną inwentaryzację stanu lasu?

Czy należy odmówić wydania decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX