Czy istnieje podstawa prawna do cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego z uwagi na brak konserwacji rowu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 17 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W orzeczeniu pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzania wodnego i szczególne korzystanie z wód (odprowadzanie ścieków opadowych do rowu na działkę sąsiednią) nałożono obowiązek na wnioskodawcę m.in. do "dokonania odmulenia i oczyszczenia rowu, do którego odprowadzane będą ścieki opadowe na długości 50 m od strony wlotu i 35 m od strony wylotu, zachowując parametry rowu". Obecnie, po kilku latach odprowadzania ścieków przedmiotowym rowem, który nie był od momentu wykonania przez adresata pozwolenia wodnoprawnego przepustu i wylotów konserwowany, pojawił się problem, kto ma dokonać jego ponownego odmulenia i oczyszczenia. Obecnie adresat pozwolenia wodnoprawnego wystąpił do tut. zarządu o nałożenie tego obowiązku na właściciela rowu, opierając się na prawie własności.

Czy ww. zapis w orzeczeniu decyzji udzielającej pozwolenia wodnoprawnego de facto nałożył tylko obowiązek jednorazowego "dokonania" odmulenia, czy też to korzystający z pozwolenia wodnoprawnego na mocy jego zapisów powinien dokonywać tych czynności na wymienionych odcinkach rowu?

Czy istnieje podstawa prawna do cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego z uwagi na brak konserwacji przedmiotowego rowu w takiej sytuacji?

Jakie prawa w tym przypadku ma właściciel rowu, do którego te ścieki trafiają?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX