Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Dąbrowska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2017 r.

PYTANIE

Czy w spółce z o.o. powiązanej kapitałowo i osobowo ze spółką jawną czy wspólnikiem spółki jawnej (udziałowcem) istnieje obowiązek sporządzania cen transferowych?

Spółka z o.o. została utworzona w grudniu 2016 r. przez wspólników spółki jawnej. Kapitał zakładowy został utworzony w minimalnej wysokości, następnie w dniu 31-12-2016 r., wspólnicy spółki jawnej wnieśli aportem do spółki z o.o. całe przedsiębiorstwo spółki jawnej w wysokości 3,5 mln zł. W zamian spółka jawna nabyła udziały w spółce z o.o. Po aporcie spółka jawna funkcjonuje nadal, ale przestała prowadzić działalność w zakresie dotychczasowej sprzedaży towarów. Na tę chwilę przychody spółki ograniczają się do przychodów z tytułu świadczenia usług zarządczych dla spółki z o.o. (wspólnik spółki jawnej świadczy usługi zarządzania z tytułu pełnienia funkcji prezesa w spółce z o.o.). Roczna wartość przychodów z tego tytułu będzie wynosić około 150 tys. zł. Roczna całkowita wartość przychodów ze sprzedaży spółki z o.o. planowana jest na wartość około 100 mln zł. Dodatkowo drugi wspólnik spółki jawnej wynajmuje spółce z o.o. nieruchomości i kilka magazynów (w tym nieruchomość, w której jest siedziba spółki) - roczna wartość kwoty najmu to wartość 270 tys. zł. Kolejna istotna informacja dotyczy transakcji sprzedaży majątku spółki jawnej do spółki z o.o. jeszcze przed aportem. Spółka jawna dokonała części sprzedaży majątku do spółki z o.o. na wartość około 3 mln zł. Wartość przychodów ze sprzedaży spółki jawnej za rok 2016 wyniosła 80 mln zł.

Czy w związku z powyższym istnieje obowiązek sporządzenia dokumentacji w zakresie cen transferowych w którymkolwiek podmiocie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?