Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Latos - Miłkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 23 listopada 2009 r.

PYTANIE

Przepisy prawa pracy posługują się pojęciem "przedstawiciel pracowników" w sytuacji, gdy u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe.

Czy istnieje obowiązek konsultacji spraw z zakresu prawa pracy z "przedstawicielem pracowników" zawsze tam, gdzie przepisy przewidują takie uzgodnienia ze związkami zawodowymi?

Czy też obowiązek ten jest ograniczony do konkretnych przypadków, tzn. gdzie przepisy literalnie określają potrzebę uzgadniania, konsultacji z "przedstawicielem pracowników"?

Czy w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę w związku z ustawą o zwolnieniach grupowych przy zwolnieniach indywidualnych (art. 10 ustawy) istnieje obowiązek zawiadamiania "przedstawiciela pracowników"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację