Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 3 lutego 2011 r.

PYTANIE

Jesteśmy przedsiębiorstwem państwowym, którego przedmiotem działalności jest handel sprzętem rolniczym i ogrodniczym oraz częściami zamiennymi do rolnictwa. Dokonaliśmy zmiany roku obrachunkowego, który po zmianie zaczyna się 1 kwietnia i kończy 31 marca. Zmiana taka została podyktowana tym, iż pierwsze trzy miesiące roku kalendarzowego to trudny okres dla przedsiębiorstwa z uwagi na branżę rolniczą i generujemy wtedy ujemny wynik finansowy, który jesteśmy w stanie odpracować dopiero po 7 miesiącach roku kalendarzowego, czyli dopiero w lipcu. W efekcie jednak osiągamy dodatni wynik finansowy za rok obrotowy. W związku z tym dokonaliśmy zmiany roku obrachunkowego, co pozytywnie wpływa na współpracę z producentami sprzętu rolniczego, z bankami itp.

W chwili obecnej przedsiębiorstwo zostało przeznaczone do komercjalizacji, a jedynym udziałowcem będzie Skarb Państwa. W świetle przepisów po przeprowadzeniu procesu komercjalizacji utworzony zostanie nowy podmiot gospodarczy, który zostanie wpisany do KRS.

Czy istnieje możliwość zachowania obecnego roku obrachunkowego? Czy będziemy musieli uzasadnić taką decyzję i czy nasze argumenty są wystarczające?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?