Czy istnieje możliwość spłaty długu do wysokości wartości nieruchomości, na której jest ustanowiona hipoteka (masa spadkowa), przez spadkobierców zachowując nieruchomość w posiadaniu spadkobierców przy jednoczesnym ustawowym zwolnieniu z pozostałego zadłużenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiak Jakub
Odpowiedzi udzielono: 8 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Małżeństwo posiada w naszym banku zadłużenia z zabezpieczeniem hipoteką na nieruchomości. Małżonek zmarł i spadek po nim przejęli z dobrodziejstwem inwentarza trzej synowie. Jedynym majątkiem zmarłego jest nieruchomość wartości 350.000,00 zł. Bank jako pierwszy z licznej listy wierzycieli, których wierzytelności kilkakrotnie przekraczają wartość sumy spadkowej uzyskał klauzulę wykonalności na spadkobierców. Obecnie oficjalnie nie został jeszcze sporządzony spis inwentarza (na starych warunkach - śmierć 2012 roku), jak również nie jest wydane postanowienie o dziale spadku. Pytanie: 1. W przypadku zamiaru spłaty przez jednego ze spadkobierców swojej części spadkowej w jaki sposób komornik podzieli kwotę wpłaconą przez spadkobiercę (15 wierzycieli) i na jakiej postawie zostanie zwolniony z pozostałego długu, 2.

Czy istnieje możliwość spłaty długu do wysokości wartości nieruchomości (masa spadkowa), przez spadkobierców zachowując nieruchomość w posiadaniu spadkobierców i współmałżonki przy jednoczesnym ustawowym zwolnieniu z pozostałego zadłużenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX