Czy istnieje możliwość nieodpłatnego wygaszenia użytkowania wieczystego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Działki o numerach 673/27 i 832 są własnością gminy w wieczystym użytkowaniu spółdzielni mieszkaniowej (wieczyste użytkowanie zostało ustanowione w latach 80. dla działki nr 673/4, która w kolejnych latach uległa licznym podziałom, w wyniku których powstały działki 673/27 i 832). Działki te zabudowane są budynkiem żłobka i przedszkola. Budynki te wybudowane były przez spółdzielnię, na podstawie umów z Urzędem Wojewódzkim – Kuratorium (dot. przedszkola) oraz Urzędem Wojewódzkim – Wydziałem Zdrowia i Opieki Społecznej (dot. żłobka). W umowie z kuratorium jest zapis, iż spółdzielnia zobowiązuje się wybudować budynek przedszkola, przekazać go po odbiorze kuratorium, które miało być przyszłym użytkownikiem, a urząd wojewódzki miał zwrócić koszty inwestycji w całości. Zgodnie z umową z Urzędem Wojewódzkim – Wydziałem Zdrowia spółdzielnia ma wybudować żłobek i przekazać go po odbiorze, a urząd zobowiązuje się do wykupu po dokonanym odbiorze. Odbiór został dokonany w maju 1990 r., zgodnie z protokołem wynagrodzenie winno być ustalone do 31 lipca 1990 r. Do zapłaty wymienionych kosztów najprawdopodobniej doszło, jednak brak jest dokumentów potwierdzających ten fakt. W 1991 r. gmina na podstawie decyzji komunalizacyjnej nabywa własność tych działek. W wyniku reorganizacji gmina przejmuje też obowiązek dot. prowadzenia żłobka i przedszkola.

Czy wobec powyższego oraz mając na uwadze art. 33 ust. 2 u.g.n., istnieje możliwość nieodpłatnego wygaszenie użytkowania wieczystego – tzn. bez wynagrodzenia za wzniesione budynki stanowiące własność spółdzielni?

Czy istnieje inna możliwość prawna przejęcia od spółdzielni tych nieruchomości?

Do 2009 r. nieruchomości te były użytkowane przez gminę bez opłat, od 2011 r. zawarta jest odpłatna umowa dzierżawy na te nieruchomości.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX