Czy istnieje definicja prawna pojęcia "przegrody budowlane", o których mowa w ustawie - Prawo budowlane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamińska Anna
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W budynku trójkondygnacyjnym (tzw. "bliźniaku") należy ustanowić odrębną własność w postaci dwóch lokali mieszkalnych. W ustawie - Prawo budowlane w definicji mieszkania mowa jest o przegrodach budowlanych.

Czy istnieje definicja prawna "przegród budowlanych"?

Czy za stałe przegrody oprócz ścian nośnych i osłonowych zewnętrznych można również uznać ściany działowe mieszkania, które oddzielają dwa lokale, przy zachowaniu parametrów akustycznych przegrody?

Jakie parametry techniczne, powinna posiadać ściana oddzielająca dwa lokale mieszkalne w budownictwie mieszkaniowym (segment, dom jednorodzinny posiadający dwa lokale)? Czy może to być ściana działowa, tzn. nienośna?

Czy przegroda (ściana działowa) położona na podłodze, dotykająca strop (sufit) w jego dolnej części, i dzieląca go w połowie umowną linią na pół, przy czym miejsca podparcia tego stropu znajdują się na dwóch skrajnych ścianach nośnych a ściana działowa usytuowana jest pomiędzy ścianami nośnymi, może stanowić przegrodę stałą budowlaną?

Czy konstrukcja stropu przedzielonego w środku ścianą działową musi być samodzielna dla każdego z lokali, tj. jeżeli ściana działowa dzieli wspólny strop na pół, który stanowi wspólną konstrukcję dla obu lokali?

Czy strop (przegroda pozioma) musi stanowić oddzielną konstrukcję dla każdego z lokali?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX