Czy istnieje bezwzględna konieczność dokonania rozdzielenia każdego dokumentu księgowego dotyczącego przychodów i kosztów w przypadku gdy w ciągu miesiąca dokonano przekształcenia szpitala w przychodnię?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kusio-Szalak Iwona
Odpowiedzi udzielono: 24 sierpnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szpital Wojskowy z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej został na mocy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej przekształcony w Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Przychodnia stała się następcą prawnym Szpitala i wstąpiła we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem był Szpital. Zgodnie z poleceniem organu tworzącego, na dzień przekształcenia, tj. 29 czerwca zostały zamknięte księgi rachunkowe Szpitala, a od 30 czerwca zostały otwarte księgi rachunkowe Przychodni. Bilans zamknięcia Szpitala będzie bilansem otwarcia Przychodni. Dokumenty księgowe dotyczące przychodów i kosztów Szpitala obejmują cały miesiąc kalendarzowy - czerwiec.

Czy istnieje bezwzględna konieczność dokonania rozdzielenia każdego dokumentu księgowego dotyczącego przychodów i kosztów odnoszących się do czerwca br. na 29/30 dotyczących Szpitala i 1/30 dotyczących Przychodni?

Czy też, kierując się zasadą istotności, można przyjąć, że całość przychodów i kosztów dotyczących czerwca ująć w księgach rachunkowych Szpitala, a w księgach rachunkowych Przychodni ujmować operacje gospodarcze dotyczące okresu od lipca br.?

Nadmieniam, że wyodrębnienie jednego dnia (30 czerwca) nie istotnego wpływu na wynik finansowy Szpitala, ani też nie ma istotnego wpływu na wynik finansowy Przychodni.

Czy taka decyzja powinna być podjęta przez kierownika jednostki w formie pisemnego zarządzenia i czy będzie zgodna z prawem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX