Czy istnieją prawne ograniczenia zatrudnienia w jednym szpitalu tego samego lekarza na podstawie umowy o pracę oraz w ramach świadczenia usług dyżurowych z innego podmiotu leczniczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Lekarz zatrudniony w szpitalu pracuje w ramach etatu od godz. 7.25 do 15.00, następnie w tym samym szpitalu dyżuruje od godz. 15.00 do godz. 7.25 w ramach prywatnego podmiotu leczniczego (przed 1 lipca 2011 r. NZOZ) (który wygrał przetarg na świadczenie usług dyżurowych w tymże szpitalu). Następnie - po odbytym dyżurze - w ramach swoich normalnych etatowych obowiązków pracuje od godz. 7.25 do 15.00 – łącznie w jednym zakładzie pracy spędza więc nieprzerwanie ponad 30 godzin (jako pracownik etatowy lekarz dyżurny z prywatnego podmiotu leczniczego), świadcząc de facto usługi dla jednego pracodawcy (dyrektor medyczny placówki rości sobie prawo do wcześniejszej akceptacji harmonogramu dyżurów z prywatnego podmiotu leczniczego wytykając przy tym, że nie interesuje go, co robi pracownik w tzw. "czasie wolnym").

Czy taki model pracy jest zgodny z aktualnie obowiązującym Kodeksem pracy?

Czy dyrekcja szpitala ma prawo traktować takiego lekarza dyżurnego jako pracownika "innej firmy", "podwykonawcę", jako samodzielny i odrębny od szpitalnej rzeczywistości byt i odmówić takiemu lekarzowi (po dyżurze) czasu na odpoczynek?

Jakie przepisy regulują powyższe kwestie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX